Směšné lásky (1)

Z skolavpohode.cz
  • Nikdo se nebude smát: z malé lži týkající se nevinné žádosti pana Zátureckého o recenzi špatné knihy se vyvíjí řetězová destrukce, která hlavního hrdinu připraví o krásnou milenku i zaměstnání. Pád není fatální, takže komický.
  • Zlaté jablko věčné touhy: "profesionální" balič se svým přítelem, který je rád v jeho stínu a vleku, sbírají erotická dobrodružství. Příběh zůstává ale na banální popisné úrovni vtipkujících lidových "filozofů".
  • Falešný autostop: On a ona si první den dovolené začnou hrát na stopařku a řidiče. On nepřestává hrát cizího i ve chvílích sexuálního styku až dívku rozbrečí a vztah zachraňuje soucitem.
  • Symposion: komorní hra několika osob při noční službě v nemocnici. Vztahy se splétají a znejasňují na pozadí úvah o sexu a sexuální touze. Nejasná otrava plynem sestry Alžběty, která byla diskusí dotčená, dává příběhu domnělý vrchol, když tento čin vyvolá iluzi lásky jejího mladého zachránce Flajšmana, ale vše se ještě s Kunderovskou truchlivou ironií dokončuje souloží doktora Havla s doktorkou.
  • Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvím: bourání pomníku iluze o dávném milenci při setkání po letech. Ona tak ale shazuje pouta synova vydíraní, aby už nezůstala navždy v roli staré vdovy. "Nestoudnost překotné upřímnosti jí byla vždycky cizí???" (str. 138)
  • Dr. Havel po dvaceti letech: Casanova dává rady mladému dychtivému adeptovi, aby čtenář uviděl směšnost vztahů mezi muži a ženami na iluzích založených a iluzemi naplněných.
  • Eduard a Bůh: láska k Bohu, ke komunismu a k dívce. S nehezkou ředitelkou školy, která zničila vzdělání jeho bratrovi a která miluje komunismus, má Eduard sexuální styk, aby nepřišel o místo. Usiluje však o věřící dívku, která styk odmítá, ale jeho snaze nakonec neodolá. S Bohem Eduard nemůže obcovat, takže tento vztah, tato láska se jeví jako nejtrvalejší, nejhodnotnější, nejopravdovější.

Hodnocení dokumentu

Za je jen naznačeno jméno autora Milana Kundery a za druhé by bylo lépe z nastíněných dějů vyvodit nějaké závěr.

Pokračování je přístupné pouze pro registrované. Přihlaš se nebo se zaregistruj.